05-04-2017

Обележена стогодишњица дипломатских односа Србије и Шпаније

______________

У Архиву Србије, у среду, 5. априла 2017. године, у 18 сати, обележена је стогодишњица успостављања дипломатских односа између Србије и Шпаније. Тим поводом отворена је изложба докумената и представљена књига „Краљевина Србија и Краљевина Шпанија. Документа“.

Присутнима су се обратили: Ивица Дачић, министар спољних послова Републике Србије, Новица Антић, државни секретар Министарства културе и информисања Републике Србије, Њ. е. Мигуел Фуертес Суарес, амбасадор Краљевине Шпаније у Србији, Енрике Камаћо Гарсија, директор Института Сервантес у Београду, Севериано Фернандез Винсенте, директор шпанских државних архива и др Мирослав Перишић, директор Архива Србије.

Ивица Дачић, министар спољних послова, је у свом излагању навео кључне године које су допринеле  успостављању дипломатских односа Србије и Шпаније и истакао да две земље везују бројни видови сарадње. Посебно је нагласио захвалност Шпанији на непризнавању једностраног проглашења независности Косова и на подршци Србији на путу европских интеграција, сматрајући да успешне односе на политичком нивоу треба употпунити још бољом економском сарадњом.

Говорећи о узајамном пријатељству Њ. е. Мигуел Фуертес Суарес је нагласио подршку територијалном интегритету Србије, као и потребу да се досадашњи односи на економском и културном плану у будућности још више проширују.

Енрике Камаћо Гарсија, директор Института Сервантес, рекао је да између Србије и Шпаније постоје чврсте културне везе о чему сведочи отварање Института 2004. године, које не би било могуће без изузетне подршке Филолошког факултета и катедре за иберијске студије у Београду и Филозофског факултета у Крагујевцу, али и помоћи других институција.

У свом обраћању, др Мирослав Перишић је навео да интересовање за шпанску културу потиче још из друге половине 18. века када је Доситеј Обрадовић писао „да би се деци разум више просветлио када би се на њихов језик превео Дон Кихот“. Касније ће дела шпанских писаца бити играна и радо гледана у Народном позоришту у Београду већ од његовог оснивања 1868. године.

Севериано Фернандез Винсенте, директор шпанских државних архива говорио је о успостављању сарадње са Архивом Србије и обележавању стогодишњице Првог светског рата у коме је Шпанија као неутрална земља учествовала у хуманитарним мисијама помажући српским заробљеницима у Аустроугарској.

Изложбу „Краљевина Србија и Краљевина Шпанија“ отворио је државни секретар Новица Антић који је представио тематске целине изложбене поставке и истакао значај изложених докумената који се односе на свакодневни, културни живот и хуманитарну мисију Краљевине Шпаније. Такође је изразио задовољство због сарадње и нагласио да је Министарство културе дало безрезервну подршку овом виду делатности Архива Србије.

Обележавању стогодишњице успостављања дипломатских односа између Србије и Шпаније присуствовали су: Владимир Божовић, саветник председника Владе, Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја у Београду, др Миле Бјелајац, директор Института за новију историју Србије, проф. др Далибор Солдатић, др Светозар Рајак, професор на Лондонској школи економије, др Петар В. Крестић, председавајући Управног одбора Архива Србије, Мила Коругић Милошевић, председница Надзорног одбора Архива Србије и друге јавне личности.

На изложби „Краљевина Србија и Краљевина Шпанија“ представљена су документа из фондова и збирки Архива Србије и Националног историјског архива Шпаније међу којима су: укази о именовању и одликовању српским и шпанским орденима, трговински уговор, извештаји дипломатских представника, нотификације, писма, преводи шпанских дела, фотографије, позоришни плакати, књиге, новински чланци… Осим докумената путем којих се може пратити развој културних и дипломатских веза између Србије и Шпаније, на изложби је посебна тематска целина посвећена српско­-шпанским односима током Првог светског рата. На самом почетку ратних збивања, 1914. године, Амбасада Краљевине Шпаније у Бечу преузела је заштиту српских држављана у Аустроугарској, а путем докумената на изложбеној поставци могуће је сагледати стање интернираних и заробљених Срба у Аустроугарској и мере које су тим поводом предузимали дипломатски представници Краљевине Шпаније у циљу њихове заштите. Осим тога, научна и шира јавност први пут је била у прилици да се на овој изложби упозна са делатношћу новинарке и књижевнице Анхеле Граупере која је боравила током Првог светског рата у Србији као болничарка у мисији Црвеног крста, а касније објавила успомене у којима је описала свој боравак у Србији и ангажовање у Првом светском рату. Аутори изложбе су: Јелица Рељић, др Љубинка Шкодрић и Александар Марковић.

У оквиру програма обележавања стогодишњице успостављања дипломатских односа представљено је и ново издање Архива Србије „Краљевина Србија и Краљевина Шпанија. Документа“ којим је покренута едиција Мала библиотека Архива Србије. Књигу су приредили др Мирослав Перишић, др Љубинка Шкодрић и Јелица Рељић. Реч је о зборнику докумената у коме су интегрално објављена 74 одабрана документа која се чувају у Архиву Србије и Националном историјском архиву Шпаније.

На овај начин настављена је сарадња која је успостављена у новембру 2016. године када је делегација Архива Србије боравила у посети Националном историјском архиву. Том приликом су др Мирослав Перишић, директор Архива Србије и Мигел Анхел Ресио Креспо, генерални директор за ликовне уметности, културна добра, архиве и библиотеке Министарства просвете, културе и спорта Краљевине Шпаније потписали Меморандум о разумевању. Меморандумом је предвиђена сарадња у виду размене стручњака у области истраживања и размењивања копија архивских докумената као и стручних публикација. Потписници су предвидели организовање предавања, научних скупова и изложби архивских докумената.