20-10-2022

Обележено 105 година дипломатских односа Србије и Данске

______________

Поводом 105 година од успостављања дипломатских односа између Краљевине Србије и Краљевине Данске данас је у Државном архиву Србије различитим садржајима обележен овај јубилеј у организацији Министарства спољних послова и Архива.

Свечаност је отворио Никола Селаковић, министар спољних послова, нагласивши да је срећан што у тренутку када смо опхрвани стрепњом и бригом за будућност континента и читавог света учествује у програму који представља „трачак светлости на мрачном хоризонту данашњице”. Министар Селаковић је подсетио да су дипломатски односи Краљевине Србије и Краљевине Данске успостављени током Првог светског рата, и констатовао да пријатељство држава и народа, када је искрено, има толико дубоке и снажне корене да је отпорно и на најразорније ратне вихоре и да непрестано тежи надградњи и тражи нове плодове.

Амбасадорка Краљевине Данске у Србији Сузан Шајн се захвалила Државном архиву Србије на објављивању зборника докумената. Истакла је да две државе имају добре билатералне односе и да је радује што обележавању годишњице присуствује толико пријатеља који раде на даљем унапређењу односа.

Поводом јубилеја ЈП „Пошта Србије” израдила је пригодну, јубиларну поштанску марку, коју је јавности представио Зоран Ђорђевић, директор „Поште Србије”. Он је рекао да марка ауторке Марије Влаховић представља потрете два краља: Петра I и Кристијана X, те да се нада да ће бити виђена широм света.

Спомен збирци „Павле Бељански” из Новог Сада уручене су слике са својствима културног добра професора Јефте Перића, једног од најзначајнијих представника колоритног реализма између два светска рата, које су, до недавно, биле у приватној колекцији господина Бјарна Нилсена у Данској. Управници Спомен збирке „Павле Бељански” Милани Квас поклон је уручио министар Никола Селаковић.

Свечаност је завршена промоцијом зборника докумената „Краљевина Србија и Краљевина Данска” у издању Државног архива Србије, коју прати истоимена изложба.

Директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић рекао је да Данска припада оном кругу култура са којима смо имали везе од прве половине XIX века, али о чему је постојала празнина у историографији, коју од данас испуњава ова књига. Нагласио је да дипломатски односи Данске и Србије нису настали ни из чега, већ је, као и увек, претходила култура, али и солидарност, поготово током Првог светског рата. Истакао је да у данашње време архиви још више добијају на значају, као брана ревизији и фалсификовању историје.

Рецензент књиге, проф. др Бошко Сувајџић је истакао да су наведени документи непорециви и непогрешиви знакови поред пута који казују ко смо, шта смо и ко смо били. Он је нагласио да је књига приређена са складном концепцијом, од сведочанстава о отварању дипломатског представништва усред ратног вихора, до истицања културних врхунаца.

Рецензент, др Миле Бјелајац, изразио је уверење да је издање стручна драгоценост која ће надопуњавати не само слику српских хтења и ондашње политике већ и самих „заборављених” Данаца који су волели малу Србију и њен народ. „Били су сведоци првог реда готово у истој равни са много познатијим српским пријатељима. Поменимо стога др Теодора Вилијема Мелгарда, др Брена, др Седорфа, др Петерсона и друге”, рекао је др Миле Бјелајац.

Др Јасмина Митровић Марић, амбасадорка Републике Србије у Данској, изјавила је да је зборник докумената настао са намером да буде „hygge bog”, књига за тренутак уживања. Амбасадорка Митровић Марић се захвалила Државном архиву Србије, као и коауторима Јелици Рељић и Александру Марковићу и рецензентима и најавила да ће књига ускоро добити издање на данском језику.

Зборник докумената „Краљевина Србија и Краљевина Данска”, аутора др Јасмине Митровић Марић, архивских саветника Јелице Рељић и Александра Марковића, део је едиције Мала библиотека Државног архива Србије. Међу 97 докумената који сведоче везама двају народа од прве половине XIX века објављен је: акт о успостављању дипломатских односа између Краљевине Србије и Краљевине Данске, преписке првих српских посланика у Копенхагену Милутина Јовановића и песника Милана Ракића са Министарством иностраних дела Краљевине Србије, као и сведочанства о раду данске медицинске мисије у Војном санитету Српске војске током Првог светског рата. Уводну реч написао је министар спољних послова Никола Селаковић, а предговор Јасмина Митровић Марић. Одломке из књиге читао је глумац Бранислав Платиша.

Свечаности су присуствовали Њ. е. Кимо Лахдервита, амбасадор Финске у Србији, представници Министарства спољних послова, Филолошког факултета у Београду, директори установа културе и многе друге истакнуте личности из јавног и културног живота.